Wydrukuj tę stronę

Profilaktyka ? moda czy konieczność?

dni profW ramach Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia Szpital św. Anny w Miechowie umożliwiał w dniach 21-24 września br. bezpłatne badania profilaktyczne oraz cykl specjalistycznych wykładów dla mieszkańców.

Ostatnio dużo mówi się o profilaktyce zdrowotnej, otrzymujemy imienne zaproszenia na badania kontrolne, z mediów płyną zachęty do szczepień, badań. Pojawia się pytanie ? po co to wszystko?

Profilaktyka to rozsądne i uzasadnione kontrolowanie stanu swojego zdrowia. Wymyślono ją po to, by zachować zdrowie, a nie wynajdywać choroby ? choć jedno z drugim jest powiązane. Profilaktyka ma służyć zdrowiu. I dobrze zorganizowana i przemyślana nie jest uciążliwa czy czasochłonna. Profilaktyka to także zdrowy styl życia i o tym powinniśmy pamiętać przede wszystkim.

Podczas Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia mogliśmy skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych m.in. EKG z opisem, spirometrii, poradnictwa żywieniowego, cytologii i mammografii. Z badań tych skorzystało 249 osób. To nie moda na badania profilaktyczne, tylko nasza mądrość podpowiada, że badania mogą ustrzec nas od wielu zachorowań. W ramach Dni Profilaktyki zorganizowaliśmy również wykłady dla osób w różnych grupach wiekowych: gimnazjalistów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych i osób dorosłych.

Z wykładów skorzystali gimnazjaliści z Miechowa, Gołczy, Charsznicy, Racławic i Dziaduszyc a także uczniowie miechowskich: LO oraz Zespołu Szkół nr 1 i 2. Wykłady, odbywające się w sali kina ?Gryf? prowadzili pracownicy naszego szpitala: psycholog Anna Wojtas, specjalistka pielęgniarstwa operacyjnego Bożena Dorocińska, specjalistka pielęgniarstwa epidemiologicznego Agnieszka Adamek oraz specjalistka zdrowia publicznego Joanna Regucka. Tematami wykładów były: ?Profilaktyka w domu i w szkole ? jak skutecznie uchronić się przed narkotykami?, ?Profilaktyka nowotworów?, ?Mycie rąk jako profilaktyka chorób zakaźnych? oraz ?Dlaczego powinniśmy przestać palić albo w ogóle nie zaczynać?. Z kolei wykład dla dorosłych dotyczący profilaktyki nowotworów wygłosiła gościnnie dr Maria Srebro ? onkolog z Ośrodka Profilaktyki w Tarnowie.

Wszystkim korzystającym z badań profilaktycznych życzymy zdrowia a tych, którzy, uważają, że profilaktyka to moda a nie konieczność w zapobieganiu chorób zachęcamy do lektury:

Czy badania profilaktyczne są potrzebne?

Nadwaga dzieci to duży problem, potrzebna jest profilaktyka.

Eksperci o astmie: potrzebna jest edukacja i profilaktyka.