Ułatwienia dostępu

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Witamy na stronie internetowej Szpitala św. Anny w Miechowie

Misją Szpitala św. Anny w Miechowie jest: Świadczenia medyczne najwyższej jakości dla wszystkich potrzebujących tego pacjentów.

 

telefon8

EFSII kolor 300dpi     FE POIS

 

Oferty pracy

 Szpital św. Anny w Miechowie zatrudni lekarzy specjalistów (lub w trakcie specjalizacji):

  • rehabilitacji medycznej,
  • gastroenterologii,
  • okulistyki,
  • chirurgii ogólnej,
  • w dziedzinie chorób zakaźnych.

Korzystne warunki wynagrodzenia, dowolna forma zatrudnienia .

Osoby zainteresowane zatrudnieniem prosimy o kontakt telefoniczny z Sekretariatem Dyrekcji, tel. 41 38 20 333 lub Działem Służb Pracowniczych tel. 41 38 20 310, kierownik.kadr@szpital.miechow.pl


Szpital św. Anny w Miechowie zatrudni fizjoterapeutów oraz techników masażystów.
Osoby zainteresowane zatrudnieniem prosimy o kontakt tel. 41 38 20 310.

Światowy Dzień Higieny Rąk

higiena rakPracownicy jednostek ochrony zdrowia, opiekunowie pacjentów, bliscy odwiedzający chorych w szpitalach. Wszystkie te osoby mogą być świetnymi roznosicielami drobnoustrojów. Statystyki mówią, że nawet 90 proc. zakażeń szpitalnych można uniknąć, jeśli higiena rąk byłaby na wyższym poziomie. Dlatego 5 maja - od dziesięciu lat - obchodzimy Światowy dzień Higieny Rąk, połączony z  kampanią Światowej Organizacji Zdrowia, prowadzonej pod hasłem „Myj ręce – chroń życie”.

Na dłoniach całkowita liczba komórek bakterii może wahać się od 40 000 do 5 mln na cm2 skóry! (Higiena rąk i otoczenia Polaków, Raport marki Dettol i Centrum Zdrowia Dziecka, 2010). Większość z nich nie jest na szczęście niebezpieczna dla przeciętnego człowieka. Jednak wśród nich są i takie, które mogą wywołać poważne dolegliwości zdrowotne (m.in. Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae).

Podstawowym sposobem zabezpieczenia się przed drobnoustrojami chorobotwórczym i chorobami przez nie wywoływanymi, jest dbałość o prawidłową higienę dłoni. Mimo, że jest to najtańsza i najprostsza profilaktyka zakażeń, szacuje się, że około 63 % mężczyzn i 28% kobiet nie myje rąk po wyjściu z toalety publicznej. 12% mężczyzn spłukuje ręce wodą, a tylko co czwarty myje ręce z użyciem mydła. W przypadku kobiet 13% po wyjściu z toalety spłukuje ręce wodą, a 59% myje ręce mydłem (badacze obserwowali zachowanie 500 osób powyżej 15 roku życia, które opuszczały toaletę na Dworcu Centralnym oraz w jednym z biurowców w Warszawie).

W prawidłowym myciu rąk bardzo ważny jest czas oraz technika mycia. Większość z nas myje ręce zaledwie około 5 sekund regularnie pomijając niektóre obszary dłoni.

Tymczasem mycie rąk z zastosowaniem prawidłowej techniki, trwające co najmniej 15 sekund redukuje przejściową florę bakteryjną naszych rąk nawet do 90%.

Czy wiesz, że…….

-        Na telefonach komórkowych jest 300 razy więcej mikroorganizmów niż w publicznej toalecie

-        Na papierze wykorzystywanym do produkcji banknotów wirus grypy może przeżyć do 17 dni

-        Na 1cm2 gąbki do mycia naczyń może bytować nawet 40 tys. mikroorganizmów

-        Co 4 osoba korzystająca z komunikacji miejskiej ma na rękach bakterie kałowe

-        15% drobnoustrojów na poręczach wózków w centrach handlowych to bakterie należące do flory kałowej

W medycynie temat higieny rak jest obecny od wielu dziesięcioleci. Już w XIX wieku Ignaz Semmelweis mawiał: „Lekarze są dżentelmenami, a ręce dżentelmenów są czyste.” I. Semmelweis był lekarzem, który położył podwaliny pod nową gałąź medycyny – antyseptykę, która obecnie zajmuje się kwestią niszczenia drobnoustrojów przez dezynfekcję. Niemniej jednak lekarz-praktyk nie potrafił wyjaśnić mechanizmu zakażenia. Jego teoria nie znalazła uznania w środowiskach lekarskich. Podchwycił ją dopiero w 1877 r., już po śmierci Semmelweisa, angielski chirurg Joseph Lister, wprowadzając w szpitalach, w których pracował, dezynfekcję rąk i narzędzi chirurgicznych kwasem karbolowym.

Wiele lat później konieczność poprawy bezpieczeństwa pacjentów skłoniła ekspertów WHO do stworzenia i rozpowszechnienia wieloczłonowego programu Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka (Clean Care is Safer Car), nakierowanego na redukowanie liczby zakażeń poprzez promowanie właściwej higieny rąk na wszystkich poziomach ochrony zdrowia na całym świecie, w oparciu o fakt, iż tak prosta czynność jak mycie i dezynfekcja rąk istotnie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa opieki nad pacjentami.

Postępowanie zgodnie z "5 Momentami Higieny Rąk" WHO jest kluczowe, aby trwale poprawić higienę rąk. Plakat wskazuje pracownikom placówek leczniczych, opiekunom chorych, bliskim, odwiedzającym chorych w szpitalach zasady, którymi należy się kierować.

Na tegoroczne obchody Światowego Dnia Higieny Rąk, WHO przygotowało ogólnoświatową akcję promującą higienę rąk pod hasłem: „Join hands for safe surgical care” (Połącz ręce dla bezpiecznej opieki chirurgicznej).

Zobacz film promujący higienę rąk: https://www.youtube.com/watch?v=RcDx5SA8xF8

Numery alarmowe

Aby wezwać pomoc dzwoń

pod nr 112


Pogotowie - 999

Straż pożarna - 998

Policja - 997

Termomodernizacja Szpitala

nfos mrpo

Dojazd

dojazd

Certyfikaty

iso9001

Solidarnie dla transplantacji

Solidarnie pion b ziel

malopolskie     owiat     mz     nfz       bip       rzecznik       zip       rynek

 

        Kontakt    Dla pacjenta   Ważne informacje
  ul. Szpitalna 3, 32 200 Miechów                                             Oddziały   Aktualności
        Poradnie                                               Zamówienia publiczne
   Centrala Dyrekcja   Pracownie   Wydawanie dokumentacji
  tel. 41 38 20 100 tel. 41 38 20 333   Plan szpitala   BIP
  fax. 41 38 20 342       fax. 41 38 20 342   Dojazd    
Początek strony