Program profilaktyki i edukacji przedporodowej "Szkoła Rodzenia"

szkola rodzeniaProgram profilaktyki i edukacji przedporodowej „Szkoła Rodzenia” jest to kompleksowe świadczenie profilaktyczno-edukacyjne, adresowane do kobiet w ciąży oraz dla ich współmałżonków (ojca dziecka), w szczególności dla kobiet będących pierwszy raz w ciąży.

Celem ogólnym Programu jest kompleksowa opieka nad kobietą ciężarną i jej dzieckiem oraz edukacja w kierunku propagowania zdrowych zasad przygotowania kobiety do porodu, zmiana postawy wobec badań profilaktycznych z biernej na czynną – wynikającej z nawyku dbałości o swoje zdrowie oraz zdrowie swojego dziecka, egzekwującą wykonywanie badań specjalistycznych w placówkach ochrony zdrowia przez cały okres ciąży aż do porodu oraz kontroli stanu zdrowia po porodzie i zdrowia swojego dziecka w okresie niemowlęcym.

Celem Programu jest także przygotowanie kobiety do porodu i nauczenie jej prawidłowych zachowań w trakcie porodu oraz stosowanie technik łagodzenia bólu porodowego i technik relaksacyjnych – przydatnych w trakcie porodu, przygotowanie rodziców do pielęgnacji i opieki nad niemowlęciem, podniesienie wiedzy i przygotowanie kobiety do wychowania zdrowego dziecka.

Realizacja Programu ma doprowadzić do poprawy dostępności do świadczeń zdrowotnych dla kobiet w ciąży. W rezultacie przyczyni się do poprawy stanu zdrowia kobiet oraz dzieci.
Program adresowany jest do kobiet w ciąży mieszkających na terenie powiatu miechowskiego oraz dla ojców (małżonków, partnerów).

Szpital Św. Anny w Miechowie zaprasza pacjentki do uczestnictwa w zajęciach Szkoły Rodzenia. Zajęcia odbywają się w każdą środę od godz. 17.00 w pokoju nr 404 (IV piętro). Kontakt pod nr tel. 608-538-929.

W programie zajęć uwzględniono:

• przygotowanie do porodu (I, II okres),
  • dieta ciężarnej,
  • III i IV okres porodu,
  • pielęgnacja krocza,
  • przygotowanie do cięcia cesarskiego i samopielęgnacja po cięciu cesarskim,
  • kąpiel noworodka,
  • karmienie naturalne i sztuczne oraz
  • zajęcia z psychologiem.

Wszystkie pacjentki zachęcamy i zapraszamy do uczęszczania na zajęcia, które promują zachowania zdrowego, bezstresowego porodu, z korzyścią dla mam i mających narodzić się dzieci. Zajęcia w Szkole Rodzenia prowadzą:

• położna Katarzyna Wlazło,
  • położna Agnieszka Włodarczyk,
  • psycholog mgr Anna Wojtas,
  • położna, technik fizjoterapii Ewa Żabicka.