Wydrukuj tę stronę

Ćwiczenia ewakuacyjne na oddziale dziecięcym

ewakuacjaPrzy współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Miechowie oraz Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego przeprowadzona została ćwiczeniowa ewakuacja na oddziale dziecięcym.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń o godzinie 8:30 wybuchł pożar na oddziale dziecięcym. Personel wezwał straż pożarną, przystępując równocześnie do ewakuacji przebywających na oddziale dzieci, ich rodziców i pozostałych osób. W działaniach ewakuacyjnych brali udział pracownicy pediatrii, wspomagani przez osoby z sąsiednich oddziałów i pracowni.

 

Po kilku minutach na miejscu akcji pojawiło się kilka zastępów straży pożarnej, począwszy od PSP Miechów, wspieranych przez PSP Olkusz i Proszowice. W akcji udziałe wzięły także jednostki OSP z Bukowskiej Woli, Falniowa i Kaliny. Strażacy zajęli się ewakuacją najbardziej poszkodowanych pacjentów z "zadymionych" pomieszczeń. Wszystkie osoby poszkodowane zostały ewakuowane na punkt zbiorczy przed szpitalem, gdzie zajęli się nimi przybyli na miejsce zdarzenia ratownicy, wspierani przez strażaków. Wszyscy poszkodowani przeszli przez procedurę triage'u czyli segregacji ze względu na odniesione obrażenia. Osoby w najcięższym stanie zostały przetransportowane wezwanym na miejsce helikopterem do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego  w Krakowie oraz do Centrum Urazowego Medycyny Ratowniczej i Katastrof w Krakowie. Pacjenci z lżejszymi obrażeniami zostali wysłani na miejscowy SOR oraz do szpitali w Olkuszu i w Proszowicach. Pozostałym udzielono niezbędnej pomocy na miejscu zdarzenia. W trakcie działań okazało się, że pomocy potrzebuje również jeden z pacjentów na 5. piątrze, na oddziale chirurgicznym. Straż pożarna do jego ewakuacji wykorzystała podnośnik, bezpiecznie sprowadzając go do punktu zbiorczego. Pacjent ten był ostatnią osobą ewakuowaną w czasie dzisiejszych ćwiczeń.

Podsumowując całą akcję przedstawiciele komendy powiatowej PSP w Miechowie podkreślili wzorowe działanie personelu szpitalnego. Akcja została przeprowadzona bardzo sprawnie i szybko, wszyscy pacjenci zostali ewakuowani w bezpieczne miejsca. Powiadomione zostały odpowiednie służby, wszystkie procedury prawidłowo zadziałały, a drobne niedociągnięcia będą stanowić wnioski na przyszłość. Podziękowania należą się strażakom ze wszystkich przybyłych jednostek, a także młodzieży, która odgrywała rolę poszkodowanych pacjentów.