Ułatwienia dostępu

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

telefon3

EFSII kolor 300dpi     FE POIS

 

Ordynator:

lek. med. Irena Gajda - Pawlik, pediatra neonatolog.

tel. 41 38 20 229

 

Pielęgniarka Oddziałowa:

mgr piel. Jadwiga Augustyn, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego.

tel. 41 38 20 237

 

Kontakt z oddziałem:

tel. 41 38 20 236 - dyżurka pielęgniarska

tel. 41 38 20 236 - sekretariat

 

Charakterystyka Oddziału

Oddział usytuowany jest na IV piętrze budynku A, liczy 14 łóżeczek, w tym 4 nowoczesne cieplarki typu Atom i Draeger (zamknięte i 2 otwarte) oraz 2 kardiomonitory. Oddział jest wyposażony w Infant Flow - aparat do nieinwazyjnego wsparcia oddechu dla wcześniaków i noworodków wymagających leczenia. Przy Bloku Porodowym znajduje się nowoczesne stanowisko do resuscytacji noworodków. Miesięcznie przyjmujemy ok.50 noworodków, w tym wcześniaki od 34 tyg. ciąży do diagnostyki i leczenia.

Oddział funkcjonuje w systemie opieki perinatalnej i jest oddziałem pierwszego stopnia referencyjności. Jesteśmy ściśle związani z Oddziałem Położniczym, gdyż noworodki przebywają wraz z matkami. Jest to optymalny system organizacji oddziału dla zdrowego dziecka zapewniający możliwość karmienia "na żądanie", rozwój więzi uczuciowej miedzy matką i dzieckiem oraz profilaktyką zakażeń. Zapewnienie jak najlepszych warunków nowo narodzonemu dziecku, jak i  jego matce jest podstawowym zadaniem oddziału.

Dzieci wraz z matkami przebywają w jedno lub dwuosobowych salach.
Dużą wagę przywiązujemy do karmienia piersią. Proponujemy i zachęcamy do karmienia, wskazujemy konkretne rozwiązania problemów. Uczymy matki zasad prawidłowej obserwacji i pielęgnacji dziecka. Po wypisie do domu mamy mogą skorzystać z porad dotyczących karmienia, pielęgnacji, czy zachowań dzieci telefonicznie. Wykwalifikowane pielęgniarki udzielają telefonicznych porad całodobowo.
Noworodki wymagające obserwacji bądź leczenia przebywają w oddziale w Sali Intensywnego Nadzoru, gdzie monitorowane są ich funkcje życiowe i prowadzona terapia.
Oddział wyposażony jest w sprzęt niezbędny do monitorowania i wspomagania noworodków. Matka o każdej porze może być obecna przy dziecku.

Dzieci urodzone w stanie ciężkim z nasilonymi objawami chorobowymi lub wadami rozwojowymi po ustabilizowaniu ich czynności życiowych są przekazywane do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Kraków-Prokocim lub do Szpitala ginekologiczno-położniczego Ujastek-Oddział Intensywnej Opieki Neonatologicznej w Krakowie karetką RN.
           
W kąciku noworodka przy Bloku Porodowym znajduje się nowoczesne stanowisko do resuscytacji noworodków. Istnieje całodobowa dostępność do badań laboratoryjnych, bakteriologicznych oraz obrazowych. Noworodkami w Oddziale zajmuje się dwóch lekarzy specjalistów neonatologii. Zarówno zespół lekarski, jak i pielęgniarski uczestniczy w bieżących szkoleniach i zjazdach naukowych dotyczących leczenia i opieki nad noworodkami. Personel zatrudniony w Sali Porodowej oraz Oddziale Noworodków potrafi zapewnić wysoce wykwalifikowaną pomoc noworodkowi, który urodził się w stanie ciężkim z objawami zagrożenia życia.

W Oddziale wykonujemy:

  • badanie w kierunku wykrywania wrodzonych zaburzeń metabolicznych (fenyloketonuria, hypotyreoza, mukowiscydoza),
  • badanie słuchu metodą otoemisji akustycznej,
  • test pulsoksymetryczny pozwalający na wykrycie przewodozależnych wad serca,
  • Szczepienia ochronne wg kalendarza szczepień,
  • panel badań diagnostycznych (USG jamy brzusznej, przeciemiączkowe USG głowy, RTG klatki piersiowej, EKG, nieinwazyjne badanie poziomu bilirubiny, pomiar poziomu glukozy za pomocą glukometru),
  • fototerapię przy pomocy nowoczesnej lampy panelowej (dziecko może przebywać cały czas z matką w systemie rooming-in).

 

 

Numery alarmowe

Aby wezwać pomoc dzwoń

pod nr 112


Pogotowie - 999

Straż pożarna - 998

Policja - 997

Termomodernizacja Szpitala

nfos mrpo

Dojazd

dojazd

Certyfikaty

iso9001

Solidarnie dla transplantacji

Solidarnie pion b ziel

malopolskie     owiat     mz     nfz       bip       rzecznik       zip       rynek

 

        Kontakt    Dla pacjenta   Ważne informacje
  ul. Szpitalna 3, 32 200 Miechów                                             Oddziały   Aktualności
        Poradnie                                               Zamówienia publiczne
   Centrala Dyrekcja   Pracownie   Wydawanie dokumentacji
  tel. 41 38 20 100 tel. 41 38 20 333   Plan szpitala   BIP
  fax. 41 38 20 342       fax. 41 38 20 342   Dojazd    
Początek strony