Kierownik:
lek. med. Szymon Krauze, specjalista medycyny ratunkowej
tel. 41 38 20 200
Pielęgniarka Koordynująca:
Teresa Bac
tel. 41 38 20 343
Kontakt:
tel. 41 38 20 258 - dyżurka ZSR "S"
tel. 41 38 20 256 - dyżurka ZRM "P"
tel. 41 38 20 386 - dyżurka zespołu transportowego
Charakterystyka
Szpital św. Anny w Miechowie zabezpiecza na terenie powiatu miechowskiego potrzeby z zakresu ratownictwa medycznego. Od lipca 2012 r. działamy w ramach zreorganizowanego systemu ratownictwa, opartego o jedynie dwie dyspozytornie w całym województwie małopolskim. System ten pozwala na lepsze rozdysponowanie i wykorzystanie potencjału poszczególnych zespołów ratowniczych działających w różnych regionach. W praktyce oznacza to, że zespół ratowniczy z naszego szpitala może być wykorzystany do udzielenia pomocy w innym powiecie, z kolei pomoc naszym pacjentom może być udzielana przez zespoły przybyłe z sąsiednich powiatów. Całość ruchu zespołów jest monitorowana z dyspozytorni dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, m.in. lokalizacji GPS. Ambulanse systemu wyposażone są w sprzęt (tablety, drukarki) w ramach projektu "Budowa zintegrowanych systemów informatycznych do zarządzania i monitoringu satelitarnego w Małopolsce", dzięki czemu ratownicy mogą odbierać wezwania w bazie (w pogotowiu), w ambulansie lub w miejscu zdarzenia.
Od 1 kwietnia 2014 roku system ratownictwa medycznego na terenie naszego powiatu został rozszerzony o dodatkową karetkę stacjonującą w Książu Wielkim. Aktualnie w skład systemu wchodzą:
- zespół ratownictwa medycznego specjalistyczny z siedzibą w Miechowie,
- zespół ratownictwa medycznego podstawowy z siedzibą w Miechowie,
- zespół ratownictwa medycznego podstawowy z siedzibą w Książu Wielkim.
Karetki "S" i "P" działają całodobowo przy Szpitalu, karetka "P" w Książu Wielkim pełni dyżur 7 dni w tygodniu w godzinach 7:00 - 19:00.
Obecnie Szpital dysponuje następującym taborem:
- Mercedes Sprinter - karetka typu "S"
- Mercedes Sprinter - karetka typu "P"
- Mercedes Sprinter - karetka typu "P"
- Mercedes Sprinter - pojazd rezerwowy.
Oprócz w/w pojazdów dysponujemy pojazdami Renault Master oraz Vokswagen Caddy wykorzystywanych w ramach transportów szpitalnych oraz nocnej i świątecznej opieki całodobowej.
Zespoły Ratownictwa Medycznego wykonują medyczne czynności ratunkowe w warunkach pozaszpitalnych, w celu ratowania osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia.
ZRM współpracują ze służbami ratowniczymi, Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną, Policją.
W każdym ambulansie ZRM znajduje się następujące wyposażenie:
- do przenoszenia pacjenta: materac próżniowy, krzesełko kardiologiczne, deski stabilizujące kręgosłup dla dorosłych i dzieci, kamizelka unieruchamiająca KED,
- do wentylacji: ssaki mechaniczne i przenośne,
- diagnostyczne: pulsoksymetr, urządzenie do oznaczania poziomu glukozy we krwi,
- do infuzji: zestaw do iniekcji i infuzji, igły doszpikowe, układ do infuzji przeznaczony do podawania ogrzanego płynu, urządzenie do infuzji pod ciśnieniem,
- do postępowania w nagłych stanach zagrożenia: defibrylator z wyświetlaniem rytmu serca, możliwością wykonania teletransmisji EKG, kardiowersji elektrycznej i stymulacji przezskórnej, z zapisem i dokumentacją danych pacjenta, wolumetryczna pompa infuzyjna, respirator ratowniczo-transportowy, kapnometr,
- do bandażowania i pielęgnacji: materiały opatrunkowe, materiały do leczenia oparzeń termicznych i chemicznych.
ZRM realizują projekt "Postępowanie zespołów ratownictwa medycznego z pacjentem z podejrzeniem zawału mięśnia sercowego (Ostrego Zespołu Wieńcowego)" - po dokonaniu teletransmisji EKG i konsultacji z ośrodkiem kardiologii inwazyjnej w Krakowie, pacjenci z podejrzeniem zawału mięśnia sercowego są przewożeni bezpośrednio z miejsca wezwania do ośrodka hemodynamiki w Krakowie.
Realizujemy również program leczenia udaru mózgu - po konsultacji z ośrodkiem udarowym w Krakowie, pacjenci są przewożeni bezpośrednio z miejsca wezwania do tegoż ośrodka.